PODZIEL SIĘ
Homeopatia

Homeopatia to dziedzina medycyny alternatywnej, która budzi niesłabnące zainteresowanie pacjentów. Mimo to, homeopatia ma zarówno zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Skąd biorą się kontrowersje wokół tej metody leczenia? Jak działa homeopatia zdaniem praktykujących ją osób?

Homeopatia – co to takiego?

Homeopatia to dziedzina medycyny alternatywnej, opartej na ścisłym zbiorze zasad. Zostały one skodyfikowane przez niemieckiego lekarza –  Samuela Hahnemanna ponad 200 lat temu. Zdaniem zwolenników, homeopatia leczy choroby o różnorodnym podłożu, a to dzięki stosowaniu środków, które wywołują objawy podobne do tych, które doskwierają pacjentowi. „Podobne leczyć podobnym” to naczelna zasada homeopatów i zgodnie z tą myślą na gorączkę przepisuje się rozcieńczony środek zawierający minimalną dawkę substancji podnoszącej temperaturę. Chociaż dla wielu osób brzmi to nieprawdopodobnie, homeopatia jest aktualnie drugą po medycynie konwencjonalnej, najczęściej stosowaną przez pacjentów metodą leczenia.

Jakie substancje znajdują się w lekach homeopatycznych?

W przeciwieństwie np. do ziołolecznictwa, które bazuje na preparatach zawierających wyłącznie wyciągi z poszczególnych roślin, homeopatyczne leki zawierają substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, a dodatkowo także minerały i różnorodne związki chemiczne, a nawet trucizny. Istotą leków homeopatycznych jest jednak ich maksymalne rozcieńczenie do poziomu, w którym pierwotne właściwości składnika wywołującego objawy zostają całkowicie wyeliminowanie. Leczenie ma zatem odbywać się za sprawą samej wody, która „zapamiętuje” energię danego środka.

Kontrowersje wokół homeopatii

To właśnie ze względu na tę „pamięć wody” i odwoływanie się do kosmicznej energii leżącej w konkretnych substancjach leki homeopatyczne przez wiele osób są krytykowane i postrzegane w kontekście szarlatanerii. Nie zmienia to jednak faktu, że równie wielu lekarzy decyduje się przepisywać tego typu lekarstwa, głównie ze względu na fakt, że z pewnością nie są one szkodliwe.

Homeopatia a efekt placebo

Do tej pory nie udało się potwierdzić, jakoby leki homeopatyczne były faktycznie skuteczne, jednak w niektórych przypadkach obserwuje się poprawę u pacjenta. Przeciwnicy homeopatii zwalają to na karb efektu placebo, podczas gdy zwolennicy tej metody twierdzą, że same badania nie są im potrzebne do tego, aby być w pełni przekonanym o skuteczności leczenia homeopatią. Co ciekawe, próby, które przeprowadzono do tej pory wykazują, że leki homeopatyczne są odrobinę skuteczniejsze, niż standardowe placebo – medycyna konwencjonalna nie jest tego w stanie wyjaśnić, podobnie jak… sami lekarze zajmujący się homeopatią.

Czy leki homeopatyczne są bezpieczne?

Ponieważ zawierają nikłą dawkę pierwotnej substancji, leki homeopatyczne są bezpieczne w tym rozumieniu, że nawet jeśli nie pomogą pozbyć się choroby, to na pewno jej nie wywołają. Zdaniem przeciwników homeopatii, leki tej metody są „najdroższymi cukierkami świata”, ponieważ z punktu widzenia konwencjonalnej chemii zawierają głównie sacharozę (cukier). Homeopatia może być stosowana zarówno u dzieci, jak i seniorów, czy osoby ciężko chore.

Popularność homeopatii – gdzie udać się do lekarza, który stosuje tę metodę?

Jak już wspomniano, nie wszyscy lekarze są przekonani co do słuszności stosowania leków homeopatycznych. Stanowisko Rady Naczelnej Izby Lekarskiej jest takie, że praktykowanie homeopatii przez lekarzy i stomatologów jest błędem w sztuce lekarskiej i przepisywanie leków z tej dziedziny jest niezgodne z etyką zawodową. Mimo to, w Polsce jest to stosunkowo popularna metoda, czego dowodzi fakt, że we wszystkich aptekach bez problemu można bez recepty zakupić leki homeopatyczne. Na żadnej polskiej uczelni nie ma specjalizacji z homeopatii, ale też nie wydano oficjalnego zakazu jej stosowania w gabinetach.

Jeśli poszukujemy specjalisty, który jest zwolennikiem homeopatii, warto zainteresować się forami internetowymi i popularnymi serwisami opisującymi poszczególnych lekarzy. Osoby praktykujące homeopatię informacje o swoich usługach najczęściej zamieszczają online, a wiedza o nich szerzy się z polecenia. Podobnie jak medycyna chińska, również i homeopatia cieszy się zarówno tak dużym gronem zwolenników, jak i przeciwników – to, do jakiego grona się zaliczamy, jest indywidualną kwestią pacjenta. Warto zaznaczyć, że homeopatia i medycyna chińska patrzą na pacjenta holistycznie, co jest ich znaczną przewagą nad tradycyjną medycyną Zachodu – z pewnością to przyciąga do nich  rzesze osób upatrujących w tych metodach skutecznego sposobu na odzyskanie zdrowia.

[Głosów:2    Średnia:4/5]