PODZIEL SIĘ
Aparat ortodontyczny

Najtańszy i najbardziej popularny aparat stosowany w ortodoncji to aparat stały metalowy. W gabinecie ortodontycznym możemy założyć także innego typu aparaty, w tym aparaty estetyczne. Jakie są ich główne zalety i wady?

Równe zęby to nie tylko kwestia estetyki, ale również zdrowia. Wady zgryzu i stłoczenia zębów mogą zwiększać ryzyko wystąpienia próchnicy czy paradontozy oraz innych chorób przyzębia. Dzisiaj aparaty ortodontyczne to propozycja nie tylko dla młodszych, ale także dla starszych osób, które chciałyby zadbać o swój uśmiech. To właśnie one najczęściej decydują się na założenie aparatów estetycznych.

Szukasz dobrego ortodonty? Sprawdź pod tym adresem: https://www.stomatologiamotyl.pl/ortodoncja/

Estetyczny aparat ortodontyczny – czyli jaki?

Aparaty ortodontyczne to obecnie pełna paleta różnych wersji do wyboru. Możemy podzielić je na aparaty ruchome oraz stałe. Najlepsze rezultaty można uzyskać przez zastosowanie aparatów stałych, które rekomendowane są przez ortodontów. Aparaty stałe stosowane w gabinetach najczęściej to aparaty metalowe oraz estetyczne. Te pierwsze posiadają zamki wykonane ze srebrzystego metalu. Drugie z kolei mogą być wykonane z porcelany albo z przezroczystego kryształu. Kiedy warto je wybrać?

Aparaty estetyczne – co warto o nich wiedzieć?

Najważniejszą zaletą aparatów estetycznych jest ich mniejsza widoczność w porównaniu z aparatami metalowymi. Mleczne lub przejrzyste zamki stapiają się z zębami, dlatego aparat ten jest mniej zauważalny. Pod względem skuteczności leczenia ortodonci wskazują, że aparaty estetyczne są porównywalne z metalowymi. Prawidłowo pielęgnowane są także trwałe. Głównym minusem takich aparatów jest ich pogorszona estetyka wtedy, gdy gumki – ligaturki ulegną zabrudzeniu, na przykład wskutek picia kawy, herbaty czy jedzenia barwiących potraw. Wtedy aparat nie będzie wyglądał już tak czysto i świeżo. Ortodonci wskazują także, że zdejmowanie aparatów estetycznych jest mniej wygodne niż metalowych. Zamki często roztrzaskują się, dlatego ortodonta musi przeznaczyć więcej czasu na zdjęcie takiego aparatu stałego. Potrzebny dobry ortodonta Bytom? Sprawdź już teraz dostępne oferty on-line i umów się na konsultację!

[Głosów:2    Średnia:3/5]
  • Kamil Witkowski

    Nosiłem aparat przez 1,5 roku i był jedyny problem to myc zęby zwykłą szczoteczką nie pomagała, dlatego zastanawiałem się co kupić dla higieny jamy ustnej i tak naprawdę najlepsza szczoteczka do zębów z aparaten to szczoteczka soniczna byłem mega zadowolony i od tego czasu kozystam sie tylko przez nich.