PODZIEL SIĘ
Wpływ cukrów prostych na organizm

Cukry obok tłuszczy i białka stanowią fundament diety gwarantującej prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Niemniej jednak zachwianie równowagami poprzez nadmierne spożycie cukrów lub spożywanie cukrów nieodpowiednich dla organizmu, jakimi są monosacharydy nieuchronnie prowadzi do rozwoju schorzeń oraz skrócenia i pogorszenia komfortu życia.

Cukier cukrowi nierówny

Przede wszystkim należy zrozumieć, że pod terminem cukrów (węglowodanów) kryje się szeroka gama organicznych związków chemicznych o różnym wpływie na funkcjonowanie organizmu. Węglowodany możemy podzielić na:

– cukry proste,
– cukry złożone.

Zarówno pierwsze, jak i drugie są niezbędne do funkcjonowania organizmu, aczkolwiek nadmierne spożycie cukrów prostych (monosacharydów) prowadzi do często nieodwracalnych szkód w organizmie (m.in. do rozwoju nieuleczalnej cukrzycy). Obecnie monosacharydy ze względu na popularność produktów wysoko przetworzonych stanowią podstawowy rodzaj węglowodanów dostarczanych poprzez nieodpowiednią dietę do organizmu.

Zmniejszenie spożycia cukrów

Powinno nas to skłonić do zastanowienia się jak obniżyć poziom cukru we krwi. Najważniejszą rzeczą jest spożywanie produktów charakteryzujących się niskim indeksem glikemicznym. Jest to indeks określający średnią ilość glukozy we krwi po spożyciu określonego produktu. Wybierając produkty o niskim indeksie znacząco zredukujemy podaż monosacharydów do organizmu. Do tego rodzaju produktów możemy zaliczyć m.in.:

– kasze,
– warzywa,
– rośliny strączkowe,
– orzechy i nasiona,
– nabiał.

Niemniej jednak nie oznacza to, że każda kasza lub nabiał posiada niski indeks glikemicznych. Ich poziom będzie zależny (w przypadku roślin):

– od gatunku (różne rodzaje i poziomy węglowodanów)
– poziomu dojrzałości (owoce i warzywa),
– sposobu przygotowania
– poziomu przetworzenia.

Przykładowo smakowy jogurt ze względu dużą ilość monosacharydów dodanych przez producenta nie jest produktem o niskim indeksie glikemicznym. Warto więc czytać etykiety i zwrócić uwagę, że takie składniki jak glukoza, fruktoza, syrop glukozowo-fruktozowy czy też galaktoza zaliczane są do cukrów prostych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]