PODZIEL SIĘ
Białaczka – co należy o niej wiedzieć?

Białaczki, w zależności od typu, charakteryzują się różnym przebiegiem i dają odmienne objawy. Niektóre symptomy, takie jak np. ogólne osłabienie i łatwe męczenie się, towarzyszą jednak zarówno białaczce o ostrym, jak i przewlekłym przebiegu. Jakie są objawy białaczki? Czym się różni białaczka szpikowa od białaczki limfoblastycznej? Jak leczyć białaczkę?

Białaczka to rak krwi związany z patologią układu krwiotwórczego. U chorych dochodzi do niecelowego rozrostu określonego typu komórek szpiku kostnego lub węzłów chłonnych, które przenikają do krwi nie tylko jako komórki dojrzałe, ale także młodsze, które niszczą organy.

Jakie są przyczyny białaczki?

Nie wiadomo co wywołuje rozrost białaczkowy. Wyróżnia się jednak cztery grupy

czynników, które mogą mieć wpływ na wystąpienie tego nowotworu krwi. Są to predyspozycje genetyczne, czynniki natury zakaźnej – najprawdopodobniej wirusowej, upośledzenie czynności układu odpornościowego oraz czynniki chemiczne, biologiczne i fizyczne, które mogą wyzwalać proces chorobowy. Chcesz wiedzieć więcej o białaczce? Wejdź na https://www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza/jak-leczyc-przewlekla-bialaczke

Rodzaje białaczek – ostra, przewlekła, szpikowa i limfoblastyczna

Najczęstsze typy białaczek to ostra białaczka szpikowa, ostra białaczka limfoblastyczna, przewlekła białaczka szpikowa i przewlekła białaczka limfoblastyczna. Przyczyną białaczek szpikowych jest specyficzna mutacja genetyczna. Pod wpływem pewnego czynnika, często nieznanego, dochodzi do wymiany materiału genetycznego między dwoma chromosomami. W wyniku tego powstaje chromosom ze zmutowanym genem odpowiadającym za kodowanie białka odpowiadającego za rozwój białaczki. Białaczki limfatyczne wywodzą się z różnych stadiów rozwoju limfocytów, najczęściej limfocytów B.

Podczas gdy białaczka ostra ma szybki, gwałtowny przebieg, białaczka przewlekła może rozwijać się nawet kilka lat nie dając żadnych objawów. Jak rozpoznać białaczkę?

Objawy białaczki

Ostra białaczka objawia się osłabieniem, łatwym męczeniem się, gorączką typu septycznego, a także bladością powłok i dolegliwościami typu anginowego. Chory może też zauważyć  przyspieszone tętno i oddech, odczuwać szum w uszach i zawroty głowy. Mogą pojawić się też trudno gojące się owrzodzenia na migdałkach i błonie śluzowej jamy ustnej oraz skłonność do tworzenia się wybroczyn, siniaków i powstawania krwotoków. W przypadku białaczki przewlekłej chorzy także mogą odnotować ogólne osłabienie i bladość skóry. Mogą temu towarzyszyć bóle gardła, powiększenie węzłów chłonnych, uczucie ucisku w jamie brzusznej i zwiększoną skłonność do zakażeń. Chorzy skarżą się też na potliwość nocną. Tracą apetyt i chudną.

Jak leczyć białaczkę?

Leczenie białaczki wymaga wysoce specjalistycznej wiedzy całego zespołu lekarzy. Leczenie ma na celu zahamowanie rozrostu patologicznych komórek i zapobiegnięcie jego następstwom. Choremu podaje się szereg środków farmakologicznych, wprowadza m.in. chemioterapię. W wielu przypadkach konieczny jest przeczep szpiku od zdrowego dawcy, który może uratować życie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]