PODZIEL SIĘ
Demakijaż

Kosmetolodzy, kosmetyczki i lekarze dermatolodzy zgodnie twierdzą, że poprawnie wykonany demakijaż jest doskonałą drogą do osiągnięcia zdrowej, pięknej i nieskazitelnej cery. Można śmiało stwierdzić, że demakijaż spełnia rolę nie tylko oczyszczającą, ale również tonizującą i lekko pielęgnacyjną. Niedokładne oczyszczenie skóry przed snem skutkuje powstawaniem zaskórników, rozszerzonych porów i trądziku. Źle zmyty makijaż utrzymuje się na twarzy przez całą noc, przez co utrudnia skórze oddychanie. Prowadzi to do powstawania opuchnięć (szczególnie w okolicy oczu), przesuszeń naskórka i ziemistości skóry spowodowanej niedotlenieniem. Zapoznaj się z poprawną metodą oczyszczania twarzy, którą stosują (w swoich gabinetach) kosmetyczki i kosmetolodzy przed wykonaniem zabiegu upiększającego. Podana niżej metoda jest trochę zmodyfikowana do możliwości domowych, ale nadal kieruje się tymi samymi zasadami i jest równie skuteczna.

Profesjonalny demakijaż krok po kroku

Krok 1 – Zmywamy najmocniejsze kosmetyki kolorowe

Profesjonalny demakijaż rozpoczyna się od miejsc, na które zostały nałożone najsilniejsze kosmetyki, czyli w okolicy oczu i ust. Wybór konkretnego preparatu do zmywania uzależniamy od tego czy użyliśmy zwykłych kosmetyków, czy wodoodpornych. Tusz i szminkę wodoodporną zmywamy płynem dwufazowym. Jeżeli używamy wodoodpornych kosmetyków tylko okazjonalnie i nie posiadamy w domu odpowiedniego preparatu, to możemy posłużyć się pewnym sposobem. Na wacik kosmetyczny nakładamy tłusty krem typu Nivea i zmywamy nim makijaż najdokładniej, jak tylko damy radę. Resztę domywamy preparatem do tradycyjnego demakijażu. Nie jest to wygodny sposób, ale jedyny, który uratuje nas przed tragicznymi skutkami przespania nocy w ciężkim makijażu. Do oczu i ust używamy specjalnych środków, które są dozwolone do stosowania w tych miejscach – specjalne mleczka do demakijażu oczu, płyny, żele.

Krok 2 – oczyszczenie twarzy

Oczyszczenie twarzy może być wykonane na kilka sposobów. W każdym z nich rozpoczynamy od umycia całej twarzy odpowiednim preparatem. Możemy użyć żelu, który emulgujemy w dłoniach z wodą lub mleczka. W przypadku tego drugiego preparatu należy zwrócić uwagę na jedną kwestię. Mleczka nigdy nie używamy na sucho – w przypadku mycia twarzy. Mleczko należy zemulgować z wodą lub nałożyć je na wacik kosmetyczny i przetrzeć nim twarz, po czym przemyć buzię wodą. Każde mleczko jest produktem o tłustej formule, która musi być zmyta ze skóry, aby nie powodować powstawania zaskórników, pryszczy i rozszerzonych porów. Formuła mleczka jest często wzbogacana o dodatkowe substancje oczyszczające, które nie mogą być pozostawiane na skórze na długo, ponieważ powodują wysuszenie naskórka. Jeżeli odczuwamy taką potrzebę, to w tym momencie możemy użyć dodatkowo peelingu do twarzy.

Krok 3 – tonik

Po wyżej wymienionych czynnościach, nasza cera zmieniła swoje pH, ponieważ miała kontakt z wodą. Właśnie z tego powodu należy bezwzględnie użyć toniku do twarzy, który przywróci skórze naturalne pH i usunie pozostałości makijażu. Tonik nakładamy na wacik i przecieramy nim skórę. Czynność powtarzamy tak długo, aż wacik będzie zupełnie czysty.

Krok 4 – pielęgnacja

W tym momencie mamy już dokładnie oczyszczoną cerę, która potrzebuje wyłącznie nawilżenia. Nakładamy ulubiony krem do twarzy, krem pod oczy i ewentualnie serum do rzęs. Z czystym sumieniem możemy położyć się spać.

Na samym końcu pragnę zwrócić uwagę na to, że w przypadku demakijażu oczu należy wszystkie czynności wykonywać bardzo delikatnie, by nie rozciągnąć cienkiej skóry i nie doprowadzić do przedwczesnego powstawania zmarszczek. Można nałożyć preparat do demakijażu na wacik i przyłożyć go na chwilę do oczu. W ten sposób substancje czynne z preparatu do demakijażu oczu rozbiją cząsteczki wiążące np. tusz do rzęs, dzięki czemu będziemy mogli szybciej dokładniej i delikatniej zmyć cały makijaż.

Prawda, że proste? Zatem do dzieła! Mam nadzieję, że dzisiaj wieczorem oczyścicie swoją twarz tak, jak robią to profesjonaliści. Chyba że już tak robicie? Jeżeli tak, to pochwalcie się tym w komentarzach!

[Głosów:10    Średnia:2.8/5]