PODZIEL SIĘ
Ochrona przed owadami

Do napisania dzisiejszego artykułu zainspirowała mnie moja koleżanka, która w ten weekend wyjeżdża na Mazury z dziećmi. Zapytała mnie, czy znam jakieś naturalne sposoby na uchronienie siebie i przede wszystkim dzieci przed ugryzieniami owadów. Oczywiście, że znam!

Zanim sprzedam Wam receptę na wakacje wolne od ugryzień owadów, to chciałabym wspomnieć o tym, że małe dzieci muszą być chronione przed owadami. Nigdy nie możemy być pewne, czy nasze dziecko nie jest przypadkiem uczulone np. na ugryzienie osy, co na wakacjach, daleko od przychodni, mogłoby się skończyć tragicznie.

Jak nie dać się ugryźć?

1. Chroń swoje ciało

Zawsze wtedy, gdy wybierasz się w miejsca, które są siedliskiem owadów (np. łąka, jeziora, lasy), koniecznie okryj swoje ciało ubraniem. Nawet w ciepłe dni wybierz przewiewną bluzkę z lnu z długim rękawem i długie spodnie z cienkiego materiału. Swoje dzieci ubierz w lekkie bawełniane ubrania zakrywające jak najwięcej skóry. Jeżeli jesteś mamą, babcią lub ciocią niemowlęcia, to koniecznie zabierz ze sobą na spacer moskitierę, którą okryjesz wózek i dzięki której skutecznie ochronisz maluszka.

2. Używaj olejków eterycznych

Skrop ubranie lub własne ciało olejkiem eterycznym o właściwościach odstraszających owady. Możesz go stosować również na skórę dziecka lub np. skropić nim wózek niemowlęcia. Zapach olejku skutecznie odstraszy meszki, komary, osy i pszczoły. Poniżej przedstawię kilka najskuteczniejszych olejków Etja, które kupisz już za kilka złotych w sklepie internetowy Goodies.pl.

Jak złagodzić ból?

Jeżeli jednak dojdzie do ukąszenia, a apteka jest bardzo daleko, to możesz skorzystać z kilku domowych sposobów, które uśmierzą ból. Chyba że posiadasz któryś z wymienionych olejków o działaniu łagodzącym, to możesz go nałożyć bezpośrednio na podrażnione miejsce. Pamiętaj tylko o tym, że olejek cytrynowy jest światłouczulający, czyli nie możesz go stosować bezpośrednio przed wyjściem na słońce. Poniżej podaję przykłady łagodzenia podrażnienia po wszystkich owadach, poza komarami, bo o tym pisałam już w tym artykule -link-.

Meszki

Gdy ukąsi Cię meszka, to przygotuj ciepłą wodę z szarym mydłem. Roztworem przemyj bolące miejsce. Jak rozpoznać taki rodzaj ukąszenia? To bardzo proste. W okolicy ukłucia zauważysz czerwone bąble, a następnie krostki, które będą swędzieć.

Mrówki

Na ukąszenia spowodowane przez mrówki przygotuj sobie roztwór wody z sodą oczyszczoną i przemywaj nim skórę nawet kilka razy dziennie. Ukąszenie rozpoznasz po tym, że na skórze pojawi się wiele czerwonych punktów, które po chwili zaczną swędzieć.

Pszczoła lub osa

Takie ukąszenie jest bardzo niebezpieczne. Przede wszystkim musisz obserwować organizm, czy nie dojdzie do reakcji alergicznej. Po ukąszeniu zauważysz, że w okolicy ukłucia skóra jest blada, a dookoła czerwona i opuchnięta. Jak rozpoznać ukąszenie osy od pszczoły? Pszczoła pozostawi żądło. Musisz je wyciągnąć sterylnym nożykiem lub pęsetą, a następnie przyłożyć lód na bolące miejsce.

[Głosów:4    Średnia:5/5]