PODZIEL SIĘ
Kiedy użyć defibrylatora AED?

Automatyczny defibrylator zewnętrzny AED znajduje zastosowanie w reanimacji osób, u których doszło do nagłego zatrzymania krążenia (NZK) wskutek np. wypadku komunikacyjnego. Gdzie można znaleźć defibrylatory AED w przestrzeni publicznej? Dlaczego tak ważne jest ich szybkie zastosowanie?

Kiedy użyć defibrylatora AED?

Defibrylatora AED (Automated External Defibrillator) używa się w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca, czyli tzw. NZK. NZK jest jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce i główną przyczyną zgonów w Europie rozpoznawaną rocznie u około 700 tys. Europejczyków.

W przypadku wystąpienia NZK najistotniejsza jest natychmiastowa pomoc. Mózg człowieka może bowiem wytrzymać bez tlenu zaledwie od 3 do 5 minut po czym następują nieodwracalne zmiany w organizmie lub zgon. Defibrylacja wykonana w czasie 3 minut od momentu zatrzymania pracy serca zwiększa więc szanse na przeżycie aż do 75 proc. Dlatego tak ważna jest szybka i sprawna reakcja!

Defibrylatory AED – jak działają?

Defibrylator oddziałuje na mięsień sercowy prądem o odpowiednim poziomie energii, a celem defibrylacji jest wytłumienie chaotycznych impulsów elektrycznych przepływających przez serce i umożliwienie mu powrotu do normalnej, regularnej pracy.

Defibrylator AED jest urządzeniem powszechnie używanym w biurach, na lotniskach, w galeriach handlowych, szkołach i placówkach sportowych. Aparat jest prosty w obsłudze i może go użyć każdy – zarówno osoba nieprzeszkolona z obsługi urządzenia, jak i doświadczony użytkownik.

Aparat wyposażony jest w komendy głosowe, które bezpiecznie i efektywnie przeprowadzają osobę ratującą przez proces resuscytacji i defibrylacji. Ponadto, defibrylator Heartstart przeprowadza analizę pracy serca i automatycznie dobiera najbardziej skuteczny dla pacjenta poziom energii defibrylacji zapobiegając niewłaściwemu zastosowaniu urządzenia.

Dostępność AED w przestrzeni publicznej

Urządzenia oznaczone skrótem AED znajdują się zazwyczaj wewnątrz skrzynek oznaczonych specjalną tabliczką z symbolem AED. Można je znaleźć m.in. w komunikacji miejskiej – np. warszawskim metrze, na dworcach i w galeriach handlowych.

W przypadku urządzeń AED cena różni się zależnie od modelu, marki i dodatkowego wyposażenia zestawu. Zwykle jego koszt wynosi około kilku tysięcy złotych. Przykładowy model możesz zobaczyć na stronie producenta Philips Healthcare www.philips.pl/healthcare/product/HC861304/heartstart-frx-aed

[Głosów:1    Średnia:5/5]