PODZIEL SIĘ
Trzecie zęby

Codzienna higiena jamy ustnej u osób, które posiadają sztuczne zęby powinna być bardzo dokładna. Wszelkie zaniedbania w tej kwestii szybko odbiją się nie tylko na wyglądzie zębów, ale przede wszystkim na naszym zdrowiu. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się jak dbać o trzecie zęby, by cieszyć się nimi jak najdłużej.

Do czego prowadzi zaniedbanie?

Zaniedbując codzienne czynności higieniczne, doprowadzasz do powstania stanów zapalnych w jamie ustnej, namnożenia się płytki bakteryjnej na Twoich naturalnych i sztucznych zębach z równoczesnym powstaniem przykrego zapachu z ust.

Płytka bakteryjna a proteza

Nie każdy wie, że płytka bakteryjna u osób z protezą jest bardzo niebezpieczna. Jedzenie zbierające się pod płytą protezy górnej oraz między protezą a dziąsłami to szybka droga do powstania widocznej płytki nazębnej. W tych miejscach dochodzi do ucisku, podrażnienia tkanek i uczucia dyskomfortu, które nieleczone może utrudniać codzienne spożywanie pokarmów.

Jak dbać o protezę zębową?

Jeżeli tylko masz taką możliwość, to czyść protezę po każdym posiłku. Czynności higieniczne wykonuj w następującej kolejności:

  1. Wyjmij protezę z ust
  2. Opłucz ją pod bieżącą wodą
  3. Wyczyść ją mokrą szczoteczką, która jest stworzona specjalnie do protez
  4. Przygotuj roztwór do czyszczenia protez i włóż do niego swoje sztuczne zęby
  5. Jeżeli posiadasz pozostałe naturalne zęby, to umyj je jak zwykle
  6. Jeżeli nie posiadasz już naturalnych zębów, to wypłucz jamę ustną specjalnym płynem o silnych właściwościach przeciwbakteryjnych (np. Organiczny płyn do płukania ust Drzewo Herbaciane marki Dr Organic)
  7. Jeżeli od momentu włożenia protezy do płynu czyszczącego minęło już 15 minut, to możesz ją wyjąć
  8. Opłucz ją pod bieżącą wodą i włóż do ust
Dlaczego należy wyjmować protezę na noc?

Wyjmowanie protezy na noc to nie tylko kwestia komfortu. To również sposób na zachowanie zdrowej jamy ustnej oraz na przedłużenie żywotności protezy. Sztuczne zęby, które całą dobę znajdują się w ustach, zostają objęte płytką nazębną z rozwijającymi się w niej bakteriami. Kolejna kwestia dotyczy zdrowia Twoich śluzówek, które muszą odpocząć od protezy przynajmniej przez kilka godzin nocnego snu. Pamiętajmy o tym, że protezę w nocy przechowujemy w suchym pudełku, a nie w szklance wody. Tylko w ten sposób hamujemy rozwój bakterii.

Warto wiedzieć, że…

Do dezynfekcji protezy nie wolno używać wody utlenionej. Również nie można czyścić jej przy pomocy past do naturalnych zębów, ponieważ zawierają one substancje ścierające, które mogłyby naruszyć budowę protezy i wytworzyć w niej drobne ubytki, które będą doskonałym siedliskiem dla bakterii. Powinniśmy również zrezygnować z codziennego używania klejów do protez. Są to preparaty bardzo drażniące naszą błonę śluzową, dlatego należy stosować je tylko sporadycznie.
Prawidłowa higiena jamy ustnej w przypadku noszenia protezy to recepta na piękny i zdrowy uśmiech przez wiele lat.

[Głosów:3    Średnia:5/5]
  • Całkiem przydatne informacje, niby ta wiedza powinna być powszechna, ale nie każdy o tym wie