PODZIEL SIĘ
USG piersi

Badania USG służą zdiagnozowaniu choroby lub urazu w sposób nieinwazyjny, bezbolesny i krótkotrwały. Ultrasonografia opiera się na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, które z pomocą nowoczesnego sprzętu są przetwarzane na obraz danego narządu, ciąży bądź też obszaru ciała.

Ultrasonografia – czym jest i kiedy z niej skorzystać?

Z badań USG można skorzystać w przypadku wystąpienia dolegliwości, podejrzenia choroby nerek, trzustki czy wątroby lub też po prostu w celach profilaktycznych. Ultrasonografia trwa od kilku do kilkunastu minut i polega na przesuwaniu po badanym obszarze ciała głowicy ze specjalnym żelem. Obrazy powstałe w wyniku przetwarzania fal ultradźwiękowych są następnie drukowane i szczegółowo opisywane przez lekarza.

Warto podkreślić, że badanie USG jest całkowicie bezpieczne i nie wywiera potencjalnie szkodliwych skutków, w przeciwieństwie do tomografii komputerowej czy RTG pozostawiających po sobie promieniowanie jonizujące. Jedynymi przeciwskazaniami mogą być rany lub oparzenia, w pobliżu których nie powinno się przeprowadzać tego badania.

USG piersi, czyli profilaktyka przed zmianami nowotworowymi

Jednym z najważniejszych działań profilaktycznych w celu wczesnego wykrycia guzków nowotworowych jest właśnie USG piersi, które warto wykonywać regularnie. Szczególnymi wskazaniami do ultrasonografii jest wiek powyżej 30 lat, urazy mechaniczne, opuchlizna, ból, genetyczne obciążenie rakiem bądź też wykrycie niepokojących zmian podczas samobadania piersi.

Badanie USG pozwoli nie tylko wykryć zmiany, ale także odróżnić łagodne od złośliwych i prawidłowo je zdiagnozować. Dzięki specjalistycznym sprzętom lekarz jest w stanie ocenić, czy tworzy się groźny guzek nowotworowy, czy też nieszkodliwy torbiel, tłuszczak lub zwapnienie.

Przebieg ultrasonografii piersi

Na początku badania przeprowadza się wywiad, w którym pacjentka udziela informacji o wieku, dacie ostatniej miesiączki, przebytych chorobach i stosowanych lekach (szczególnie hormonalnych), a także o ewentualnych operacjach, ciążach, karmieniu piersią oraz wystąpieniu raka piersi w rodzinie.

Następnie lekarz przygotowuje głowicę do USG piersi i pokrywa ją specjalnym żelem, a pacjentka rozbiera się od pasa w górę i kładzie na kozetce. Badanie polega na przesuwaniu głowicą po sutku i obszarze piersi w celu uzyskania jak najlepszego obrazu tkanki podskórnej i gruczołowej, przewodów mlecznych, a nawet mięśni i żeber. Podczas USG piersi sprawdza się także strukturę dołów pachowych oraz węzłów chłonnych. Cały proces jest bezbolesny i nieinwazyjny i trwa około 15 minut.

USG piersi Warszawa – gdzie wykonać badanie?

Profesjonalne, a przy tym komfortowe badanie USG można wykonać w nowoczesnym Centrum Diagnostyki Obrazowej Rex Medica w Warszawie. Placówka skupia doświadczonych lekarzy i specjalistów wielu dziedzin, co umożliwia prawidłową diagnozę i wczesne zdiagnozowanie zmian nowotworowych czy chorób.

W Rex Medica dostępne są również badania RTG, EMG i rezonans magnetyczny, a także konsultacje neurologiczne, ortopedyczne i różnego rodzaju zabiegi.

Więcej dowiesz się również z artykułu – zaradnik.pl/profilaktyka-niezbedna-dla-zachowania-zdrowia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
  • Regularna profilaktyka pomaga wcześnie wykryć i zwalczyć raka piersi, który jest najczęściej występującą chorobą nowotworową wśród kobiet.