PODZIEL SIĘ
Brak daty ważności na kosmetyku

W poprzednim tygodniu wspominałam o tym, jak poprawnie odczytać datę przydatności do użycia zamieszczoną na kosmetykach. Dzisiaj chciałabym Wam powiedzieć, co zrobić, gdy takowej daty nie ma na danym produkcie. Większość z nas pewnie nie kupiłaby takiego kosmetyku albo zorientowałaby się dopiero w domu, że nie posiada on daty ważności. W takiej sytuacji możemy kierować się kilkoma zasadami, dzięki którym bezbłędnie określimy datę przydatności do użycia.

Chciałabym jeszcze wspomnieć o czymś, o czym nie napisałam w ubiegło niedzielnym poście. Mianowicie, nie wyjaśniłam Wam dlaczego, niektórzy producenci nie umieszczają na swoich produktach wyżłobionej daty przydatności do użycia tylko sam symbol otwartego słoiczka. Jak myślicie, czy jest to zgodne z prawem, a jeżeli tak to dlaczego? W przypadku kosmetyków produkty, które mają datę ważności dłuższą niż 30 miesięcy, mogą posiadać na swoim opakowaniu tylko datę otwartego słoiczka.

Jak określić datę przydatności do użycia, gdy nie ma jej na opakowaniu kosmetyku?

W tym celu możemy posłużyć się ogólnie przyjętymi normami, które muszą być bezwzględnie przestrzegane przez producentów kosmetyków.

Maskary do rzęs – mają termin ważności do 9 miesięcy (zazwyczaj od 6-9 miesięcy), licząc od dnia otwarcia. Na okres przydatności do użycia wpływa stopień, w jakim maskara miała kontakt z powietrzem. W związku z tym należy unikać częstego otwierania i zamykania maskary, ponieważ takie czynności wtłaczają powietrze do wewnątrz opakowania.

Kremy i balsamy – zazwyczaj od pół roku do 9 miesięcy

Kremy (w słoiczkach) – do 9 miesięcy

Fluidy, podkłady – mają termin ważności do roku, ale powinno się je zużyć do 6 miesięcy, ponieważ tylko przez ten czas zachowują pełnię swoich właściwości

Pomadki i szminki – do 24 miesięcy

Cienie, pudry, róże do policzków – do 36 miesięcy

W przypadku jednorazowych próbek powinno się kierować zasadą, że są one ważne przez 12 godzin od otworzenia. W ten sposób mamy gwarancję, że nie rozwiną się w nich najszkodliwsze bakterie i drobnoustroje, oraz że produkt nie straci swoich właściwości pielęgnacyjnych.

[Głosów:2    Średnia:5/5]