PODZIEL SIĘ
Tonik do twarzy

Większość z nas nie jest świadoma tego, jak ważne jest stosowanie toników do twarzy. Kobiety często uważają takie produkty za zbędne i nie potrzebne. Czasem zastanawiam się, dlaczego tak jest? Myślę, że jest to z wiązane z niedoinformowaniem społeczeństwa oraz z tym że efektów użycia toniku nie widać gołym okiem.

Pomyślałam sobie, że ten temat będzie dobrą lekturą do przyswojenia podczas picia czwartkowej kawy. Zapraszam do czytania!

Co nam daje stosowanie toniku do twarzy?

Tonik do twarzy jest produktem, który stosujemy bezpośrednio po oczyszczeniu twarzy lub wykonaniu peelingu. W kolejnych wpisach planuję objaśnić krok po kroku, jak wykonać prawidłową pielęgnację twarzy, natomiast na potrzeby dzisiejszego artykułu objaśnię to tak:

Demakijaż –> tonik –> krem lub maska lub serum
Demakijaż –> peeling – > tonik – > krem lub maska lub serum

Tonik do twarzy nie jest produktem myjącym, dlatego nie może być stosowany zamiennie z żelem do mycia twarzy. Głównym zadaniem tego preparatu jest oczyszczenie skóry z POZOSTAŁYCH zanieczyszczeń, czyli tych, które nie usunął nawet najlepszy żel do mycia twarzy. Dodatkową funkcją toniku jest przygotowanie skóry do bardziej efektywnego przyswojenia substancji aktywnych z kremu, serum lub maski (w zależności, co zamierzamy użyć). Są to główne, lecz nie wszystkie funkcje toniku.

Dodatkowe zalety stosowania toniku do twarzy

  • orzeźwienie i odświeżenie skóry
  • dodatkowe oczyszczenie i zamknięcie porów skóry
  • poprawa przepływu krwi
  • zachowanie odpowiedniego poziomu pH naskórka
  • zachowanie naturalnej równowagi mikrobiologicznej

Jak widzimy, działanie toników jest bardzo rozległe, choć na pierwszy rzut oka może być nie widoczne. Śmiało mogę powiedzieć, że żaden kosmetyk nie zastąpi toniku, chyba że jest to produkt typu 2w1 (żel z tonikiem). Niestety w Polsce nie spotkałam się z takimi produktami, natomiast na świecie rzeczywiście są dostępne. Tonik jest kosmetykiem stosunkowo nowym, natomiast nasze babcie i prababcie również go stosowały tylko w trochę innej postaci. Podobne właściwości do toniku kupionego w sklepie mają domowe mieszanki (np. rozcieńczone ziołowe nalewki, białe wino z sokiem z cytryny). Kobiety żyjące w dzisiejszych czasach mają o wiele bardziej komfortową sytuację. Mogą wybierać spośród wielu toników, które różnią się między sobą predyspozycjami do pielęgnacji określonego typu cery. Możemy kupić tonik nawilżający, odżywczy, przeciwstarzeniowy, dla cery wrażliwej, witaminowy, matujący.

Jak sprawdzić, czy tonik naprawdę działa?

Organiczny Tonik Do Twarzy Olejek Różany Dr Organic

Jedną z głównych zalet toniku jest wyrównywanie poziomu pH naskórka, który zaburzamy poprzez mycie twarzy w wodzie. Żele do mycia twarzy zazwyczaj posiadają odpowiednie pH, ale używamy je w połączeniu z wodą, więc to ona jest winowajcą zmiany odczynu skóry na zasadowy. Jeżeli chcesz przeprowadzić w domu eksperyment kosmetyczny udowadniający działanie toniku, to nie jest to nic trudnego. Wystarczy, że umyjesz twarz żelem z odpowiednim pH, a następnie nałożysz fluid. Jeżeli fluid się zważy lub nierówno pokryje twarz (zroluje się lub powstaną prześwity skóry), to jest to znak, że Twoja skóra zmieniła odczyn na zasadowy. Następnie użyj tego samego żelu do mycia twarzy (i tej samej wody), użyj toniku (np. Organiczny Tonik Do Twarzy Olejek Różany Dr Organic) i na końcu nałóż fluid. Jak myślisz, jaki efekt otrzymasz? 🙂

[Głosów:13    Średnia:3.1/5]