PODZIEL SIĘ
Człowiek wobec wszechświata - Stephen Hawking

Z pewnością niewielu naukowców może poszczycić się tytułem gwiazdy rocka świata nauki. Podobnie niewiele teorii naukowych może tak bardzo ciekawić ludzi niezwiązanych z tematem. Wszystko jest możliwe, jeśli połączymy poczucie humoru z nieprzeciętną inteligencją, uzyskując tym samym mieszankę wybuchową.

Do prostego człowieka

Stephen Hawking, bo właśnie o nim mowa, to postać nie tylko nietuzinkowa, ale właściwie już legendarna. Brytyjski astrofizyk, kosmolog i fizyk teoretyczny, który ma na koncie nie tylko znaczące okrycia, ale i ogromny wpływ na popularyzowanie nauki wśród zwykłych ludzi. Jego publiczne wystąpienia, książki dla dzieci pisane wraz z córką Lucy oraz książki popularnonaukowe dla dorosłego czytelnika zjednały mu rzeszę fanów na całym świecie. 

Teorie, które dla zwykłych ludzi mogą wydawać się niezrozumiałe, dzięki humorystycznemu i bardzo obrazowemu wyjaśnieniu Hawkinga stają się jasne i logiczne. To niebywale inspirująca postać, która mimo nieuleczalnej choroby, potrafiła epatować radością z życia i świetnym humorem. Nigdy nie patrzyliśmy na tego wybitnego naukowca jako na ciężko chorego człowieka, ponieważ każdą aktywnością udowadniał nam, że ograniczenia nie istnieją.

Językiem zwykłych ludzi

Już same tytuły książek popularnonaukowych jego autorstwa sugerują, że nie ma się przed czym bronić. „Krótka historia czasu” czy „Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania” to tytuły, które rozbudzają ciekawość czytelnika. Pasja i szczera wiara w sens popularyzowania nauki, przełożyły się na ogromny sukces literacki Hawkinga. Autor, dzięki swobodzie tłumaczenia  skomplikowanych zjawisk w prosty sposób oraz dzięki wrodzonej naturze gawędziarza, w ciekawy i obrazowy sposób przeplata ciekawostki naukowe z anegdotami z własnego życia. 

W „Krótkich odpowiedziach na wielkie pytania” Hawking skupia się na wyjaśnieniu dziesięciu kwestii, nad którymi z pewnością zdarzyło nam się zastanawiać, choć nie umieliśmy udzielić sobie na nie jednoznacznej odpowiedzi. To sprawy, które często nurtują zwykłych zjadaczy chleba, jak pytania o to, czy istnieje Bóg. Książka, która jest nośnikiem niebywale istotnej wiedzy, napisana jest w prosty i niewydumany sposób, który będzie zrozumiały dla każdego człowieka. 

To, co najciekawsze nie tylko w „Krótkich odpowiedziach na wielkie pytania”, ale i we wszystkich pozycjach autorstwa Hawkinga, to umiejętność logicznego przedstawienia zjawisk i tłumaczenia ich na przykładach wziętych z codziennego życia. Hawking jak nikt inny potrafił udowodnić, że zagadnienia naukowe wcale nie są poza zasięgiem zwykłych ludzi.

[Głosów:1    Średnia:5/5]