PODZIEL SIĘ
Najczęstsze choroby układu oddechowego i ich leczenie

Katar, kaszel, duszności to objawy pojawiające się w przypadku, gdy nasz układ oddechowy zostaje zaatakowany.

Może to być wynik infekcji, bakterii czy też pojawienie się choroby zakaźnej. Każdy przypadek należy traktować poważnie, gdyż może świadczyć o poważnej chorobie. Niemniej samemu można przedsięwziąć kroki zapobiegawcze, stosując leki na układ oddechowy bez recepty lub w poważniejszych przypadkach korzystając z leków przepisanych przez lekarza na receptę.

Jak leczyć choroby układu oddechowego?

Jednymi z najczęstszych chorób, na jakie zapadamy, są choroby układu oddechowego. Każdemu doskonale znane jest przeziębienie, grypa czy katar sienny. W przypadku tych schorzeń pojawiają się wydzielina z nosa, kaszel czy trudności z oddychaniem.

Pacjenci, którzy spotykają się z tymi dolegliwościami najczęściej starają się im zapobiegać stosując leki OTC – dostępne bez recepty. Można je kupić zarówno sklepach, jak i aptekach stacjonarnych. Dostępne są również online na platformie liki24.pl, oferującej zamówienia i dostawę potrzebnych leków w najlepszych cenach.

Klienci w przypadku przeziębienia, grypy bądź nieżytu nosa zamawiają różne rodzaje dostępnych przez internet leków, począwszy od tabletek, przez syropy, na aerozolach kończąc.

starsza kobieta

Syropy na kaszel najczęściej zawierają substancję czynną ambreksolu. Tego rodzaju wyroby medyczne działają pobudzająco na wydzielanie śluzu oskrzelowego oraz zmniejszają jego lepkość. Dzięki temu ułatwiają odkrztuszanie. Dostępne są zarówno w wersji dla dorosłych do stosowania w ostrych i przewlekłych schorzeniach dróg oddechowych jak np. zapalenie oskrzeli, jak i dla dzieci (junior) z połowę mniejszą dawką ambreksolu.

Na ambreksolu bazuje również wiele tabletek powlekanych ułatwiających odkrztuszanie i łagodzących kaszel. Podobne działanie mają tabletki musujące, których substancją czynną jest acetylocysteina np. tabletki ACC. Często stosuje się ją w przypadku przeziębienia, by rozrzedzić wydzielinę dróg oddechowych i zniwelować uporczywe objawy zapalenia.

Innymi często stosowanymi substancjami czynnymi w środkach na chrypę, suchość w gardle czy przeciążenie strun głosowych są wyciągi z kwiatów agawy, bzu czy czarnej porzeczki. Na ich bazie wytwarzane są zarówno tabletki, jak i syropy. Osoby w okresie przeziębienia sięgają po nie, by wzmocnić swój układ odpornościowy i chronić błonę śluzową gardła przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych oraz zapewnić odpowiedni poziom nawilżenia.

Jakie leki na ostre zapalenie dróg oddechowych?

Gdy dolegliwości ze strony układu oddechowego są silne, konieczna jest wizyta u lekarza. Może się okazać, że to objawy jednej z poważniejszych chorób np. ostrego zapalenia oskrzeli, krtani, tchawicy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc bądź astmy. Wówczas doktor może przepisać leki dostępne wyłącznie na receptę.

Nierzadko są to leki do inhalacji bądź nebulizacji, czyli aplikacji wyrobu medycznego w formie aerozolu lub mgiełki. Substancją czynną takich leków jest m.in. proszek do inhalacji budezonid. Tego typu preparaty stosuje się w leczeniu m.in.:

  • Astmy oskrzelowej
  • Przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP)
  • Ostrego zapalenia krtani, tchawicy lub oskrzeli.

Choroby układu oddechowego leczy się również lekami przeciwhistaminowymi na receptę. Stosuje się je w przypadku alergii. Zawierają one takie substancje czynne jak rupatadinum czy bilastinum. Tego rodzaju wyroby medyczne łagodzą objawy zapalenia błony śluzowej nosa m.in. kichanie, wydzielinę, łzawienie oczu czy świąd.

[Głosów:1    Średnia:5/5]