PODZIEL SIĘ
Czym zajmuje się laryngolog i jak wygląda wizyta

Większość ludzi miała styczność z laryngologiem przynajmniej raz w życiu. Jednak nie wszyscy wiedzą, kim jest lekarz tej specjalności. W tym artykule wyjaśnimy, czym zajmuje się laryngolog, a także podpowiemy, jak nim zostać.

Kim jest laryngolog?

Główne zadania laryngologa to leczenie chorób jamy ustnej, nosa, przełyku, gruczołów ślinowych oraz zatok przynosowych. Warto zaznaczyć, że chirurgią rekonstrukcyjną oraz zabiegami endoskopowymi dolnych dróg oddechowych zajmują się otolaryngolodzy. Należy pamiętać, że endoskopię przełyku i dolnych dróg oddechowych również wykonuje lekarz tej specjalności. Laryngologia to szeroka dziedzina medycyny, która składa się z wielu szczegółowych specjalizacji. Zaburzeniami mowy i głosu zajmuje się foniatria, natomiast audiologia dotyczy różnych nieprawidłowości słuchu. Trzeba dodać, że audiolog oraz foniatra to dosyć często łączone specjalizacje. Wynika to z faktu, że problemy, którymi się zajmują mogą się przenikać nawzajem. Warto zaznaczyć, że problemy ze słuchem mogą być przyczyną problemów z mową. W kompleksowym diagnozowaniu i leczeniu schorzeń nosa oraz zatok przynosowych specjalizuje się rynologia. Neurootologia to stosunkowo nowa specjalizacja, która pochodzi z neurologii. Skupia się głównie na profilaktyce i leczeniu zaburzeń słuchu oraz równowagi. Istotne są też związki zaburzeń z obwodowym układem słuchowym i odpornościowym. Specjalność zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem nowotworów przełyku to laryngologia onkologiczna. Z kolei otologia diagnozuje oraz leczy choroby uszu. Można wyróżnić jeszcze otolaryngologię dziecięcą, która zajmuje się leczeniem nosa, krtani i gardła u dzieci.

Metody leczenia

W przypadku młodych pacjentów muszą być zastosowane specjalne metody leczenia, które będą dostosowane do wieku. Z tzw. ostrego dyżuru laryngologicznego można skorzystać, jeśli potrzebna jest natychmiastowa pomoc. Z reguły taka opcja jest dostępna w szpitalach z oddziałem laryngologicznym. Jest to szczególnie przydatne w sytuacji, gdy do nosa dostało się ciało obce lub nastąpiło krwawienie. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że laryngolog może się zajmować również problemami ze wzrokiem. Czasami są one skutkiem zaburzeń w obrębie zatok. Jeśli chcesz umówić się na wizytę do laryngologa to najpierw powinieneś uzyskać skierowanie. Skierowanie możesz otrzymać od lekarza rodzinnego lub lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli zaobserwujesz u siebie uporczywy i ciężki do wyleczenia katar, to powinieneś się bezwzględnie skontaktować z lekarzem. Inne popularne objawy to zaburzenia połykania, zawroty głowy, ból ucha, szumy uszne, chrapanie i bezdech oraz utrudnione oddychanie. Gdy wybierasz się na wizytę do laryngologa, to pamiętaj o zabraniu wyników badań obrazowych oraz laboratoryjnych. Musisz również dokładnie oczyścić uszy z woskowiny, która zalega w przewodach słuchowych. Dzięki temu specjalista będzie mógł sprawniej przeprowadzić oględziny błony bębenkowej. Do zbadania uszu lekarz wykorzystuje specjalne przyrządy, dzięki którym może dokładnie obejrzeć kanaliki ucha środkowego. Są to: mikroskop, endoskop oraz otoskop. Z kolei laryngoskop służy do oceny tchawicy i krtani. Warto pamiętać, że specjalne testy czynnościowe laryngolog wykonuje w celu zbadania węchu. Sprawdza wtedy, jak działają rzęski, które wyściełają jamę nosową.

Wizyta u laryngologa

Każda wizyta u laryngologa rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem na temat jego problemów zdrowotnych i dolegliwości. Na tej podstawie lekarz przygotowuje plan działania. Dopiero po przeprowadzeniu wywiadu można przystąpić do przedmiotowego badania. Palpacyjne badanie węzłów chłonnych i ślinianek to podstawowe badanie w laryngologii. Do tego za pomocą wziernika wykonuje się badanie uszu i nosa. Lekarz może zlecić wykonanie tomografii komputerowej lub badania RTG, jeśli stan pacjenta wymaga pogłębionej diagnostyki. U niektórych pacjentów niezbędne jest wykonanie punkcji zatok lub endoskopii. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że nie ma żadnej różnicy między określeniami laryngolog i otolaryngolog. Czasów starożytnych sięga swoimi korzeniami historia otolaryngologii. Na okres prehistoryczny można datować podział medycyny na zewnętrzną oraz wewnętrzną. Sprawdź również: Cmpromed.pl/wizyta-u-laryngologa-dzieciecego-jak-przygotowac-siebie-i-dziecko/ 

Otolaryngologia była jedną z dziedzin, która rozwinęła się z medycyny wewnętrznej. Warto zaznaczyć, że już z czasów Starożytnego Egiptu pochodzą pierwsze wzmianki o niej. Na Starożytnym Wschodzenia także rozwijała się laryngologia. Już około 3000 lat temu w Indiach i Persji wykonywano pierwsze operacje plastyczne nosa. Hipokrates był najprawdopodobniej pierwszym lekarzem w Europie, który zbadał błonę bębenkową i zakwalifikował ją jako część narządu słuchu. Powszechnie stosowaną operacją laryngologiczną była jego metoda usuwania polipów nosa. Warto wspomnieć, że Hipokrates jako pierwszy wykonał tracheotomię. Trzeba dodać, że zatoki szczękowe i czołowe jako pierwszy zbadał Leonardo da Vinci. Należy pamiętać, że Bartholomeus Eustachy napisał najstarszy podręcznik anatomii ucha. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, czym zajmuje się laryngolog.

[Głosów:1    Średnia:5/5]