PODZIEL SIĘ
Zaburzenia psychiczne

Dużo mówi się o chorobach organicznych, spychając jednocześnie na boczny tor kwestie dotyczące zdrowia psychicznego. Mimo rozwoju, jaki zanotowało społeczeństwo w ostatnich latach, wciąż istnieje niewielka świadomość na temat zaburzeń psychicznych. Czym są zaburzenia psychiczne? Jak się objawiają? I jak się z nimi uporać?

Co to zaburzenia psychiczne?

Zaburzenia psychiczne to wszelkie odstępstwa od stanu prawidłowego zdrowia psychicznego. Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 klasyfikuje je jako zaburzenia:

 • organiczne – otępienia (np. w chorobie Alzheimera), organiczny zespół amnestyczny, majaczenie, zaburzenia osobowości, uszkodzenia i dysfunkcje mózgu,
 • nastroju – epizody maniakalne, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, epizody depresyjne,
 • nerwicowe (związane ze stresem i pod postacią somatyczną) – fobie, zaburzenia adaptacyjne i hipochondryczne,
 • zespoły behawioralne – zaburzenia odżywiania, snu, seksualne,
 • osobowości – osobowość paranoiczna, anankastyczna, lękliwa, kleptomania,
 • rozwoju psychologicznego – zaburzenia mowy, języka, funkcji motorycznych,
 • zachowania i emocji,
 • spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych,
 • schizofrenia oraz zaburzenia schizotypowe i urojeniowe,
 • upośledzenie umysłowe.  

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Każdy z nas miewa gorsze okresy. Problemy z pamięcią, obniżona koncentracja czy wybuchy złości mogą się zdarzać. Jednak jeśli gorsze samopoczucie pojawia się coraz częściej, a nasze niektóre zachowania i odczucia negatywnie wpływają na samopoczucie, problem może leżeć głębiej.

Do najczęstszych objawów zaburzeń psychicznych zaliczymy: częste uczucie rozkojarzenia, nieumiejętność skupienia uwagi na czymś przez dłuższy czas, “spowolnione” myślenie, wysoką chwiejność nastrojów, omamy, urojenia, stany lękowe i zmiany osobowości.

Każde zaburzenie psychiczne w mniejszym lub większym stopniu wpływa na ogólne samopoczucie i pogarsza funkcjonowanie w konkretnym aspekcie życia. Szansą na lepsze jutro jest odpowiednio dopasowane leczenie.

Jak leczyć zaburzenia psychiczne?

Receptą na problemy ze zdrowiem psychicznym jest psychoterapia. Są to cykliczne spotkania z psychoterapeutą, których celem jest dotarcie do przyczyny zaburzenia i polepszenie życia i samopoczucia pacjenta. Konsultacje odbywają się zgodnie z nurtem, dopasowanym do charakteru zaburzenia – najczęściej poznawczo-behawioralnym. Klinika PsychoMedic zapewnia pacjentom wsparcie w formie tradycyjnej lub przez internet. Nie bój się prosić o pomoc! Rozmowa z psychoterapeutą to Twoja szansa na lepsze jutro!

[Głosów:1    Średnia:5/5]
 • Martyna

  W dzisiejszych czasach każdy z nas ma w jakimś stopniu problemy związane z psychiką. Niestety ma na to wpływ wiele czynników, takich jak praca czy brak aktywności fizycznej. Bardzo ważna jest diagnoza oraz znalezienie balansu. Nieocenione będą też tabletki na uspokojenie – https://www.boiron.pl/nasze-produkty/leki-zlozone/sedatif-pc szczególnie te na bazie naturalnych składników.