PODZIEL SIĘ
Zimowe szaleństwo za granicą? Wykup odpowiednie ubezpieczenie!

Nie możesz doczekać się pierwszego w tym sezonie wyjazdu na narty? Jeżeli wybierasz się na zagraniczne stoki, nie zapomnij o zakupieniu odpowiedniego ubezpieczenia, które pozwoli Ci cieszyć się aktywnym wypoczynkiem w komfortowych warunkach. Jaką polisę wybrać, by mieć pewność, że w razie wypadku czy akcji ratunkowej otrzymasz stosowne odszkodowanie?

Koszty leczenia — jaką sumę gwarantowaną wybrać?

Podczas wyboru ubezpieczenia turystycznego przed wyjazdem na narty należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zakres tzw. kosztów leczenia. Nawet jeśli jeździsz na nartach od lat, na pewno świetnie zdajesz sobie sprawę, że w tym sporcie nietrudno o różne nieprzewidziane zdarzenia. Aby mieć pewność, że w razie urazu otrzymasz pełne wsparcie (a potem nie będziesz musiał zapłacić za leczenie z własnej kieszeni), wybierz odpowiednio szeroki pakiet.

Wiele osób decyduje się na białe szaleństwo na różnych europejskich stokach (zobacz artykuł: „Gdzie na narty TOP najlepszych miejsc dla narciarzy we Włoszech”). Jeśli dotyczy to również Ciebie, może zastanawiasz się, czy nie wystarczy Ci karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że zapewnia ona dostęp jedynie do podstawowej publicznej opieki zdrowotnej, jej zakres jest więc niezwykle ograniczony. Żeby nie musieć ponosić kosztów np. transportu medycznego czy akcji ratunkowej z użyciem helikoptera, zdecyduj się na odpowiednie ubezpieczenie.

Zakłada się, że w krajach europejskich bezpieczną minimalną sumą gwarantowaną jest 20-30 000 euro. Poza Europą kwota ta wzrasta do ok. 60 000 euro.

Specjalne ubezpieczenia dla aktywnych

Specjalne ubezpieczenia dla aktywnych

To oczywiste, że osoba aktywnie uprawiająca sport jest dla ubezpieczyciela nieco bardziej ryzykownym klientem niż turysta spędzający czas w mało aktywny sposób. Dlatego w niektórych ubezpieczeniach turystycznych uprawianie sportu może znajdować się w tzw. wyłączeniach odpowiedzialności. Wybierając polisę, nie ukrywaj celu swojego wyjazdu, a wręcz przeciwnie, podkreśl, że wybierasz się na narty. Być może konieczne będzie wykupienie specjalnego rozszerzenia bądź wybór polisy dedykowanej narciarzom. Pamiętaj, że jedynie polisa uwzględniająca uprawianie sportu zapewni Ci możliwość skorzystania z odszkodowania.

Zastanów się nad klauzulą alkoholową

Miło jest rozgrzać się aromatycznym grzańcem wypitym na stoku, w przerwie pomiędzy kolejnymi zjazdami. Musisz jednak pamiętać, że nawet niewielka ilość wypitego alkoholu może być przeszkodą w otrzymaniu odszkodowania, jeśli do wypadku dojdzie po jego spożyciu. Z myślą o takich sytuacjach powstała tzw. klauzula alkoholowa. Wykupując ją, nie musisz się martwić, że jeśli np. złamiesz nogę po wypiciu alkoholu, nie otrzymasz odszkodowania.

Koszty leczenia — jaką sumę gwarantowaną wybrać

A co, jeśli to Ty spowodujesz wypadek?

Na stoku nietrudno o wypadek — wystarczy się zagapić i niechcący wjechać w innego narciarza, mogą też nastąpić różne nieprzewidziane okoliczności. Jeśli spowodujesz szkodę osoby trzeciej — utratę zdrowia czy zniszczenie mienia — będziesz musiał zapłacić niekiedy bardzo wysokie odszkodowanie. Może ochronić Cię przed tym ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Jeśli je wykupisz, w takiej sytuacji odszkodowanie wypłaci za Ciebie ubezpieczyciel.

[Głosów:2    Średnia:5/5]